Veebiait
Kristi Zirk

Kristi Zirk

+372 5690 1774
kristi@veebiait.ee

10 AASTA KOGEMUST

70+ VALMISTATUD KODULEHTE

KESKMINE VALMIMISAEG 4 NÄDALAT

Kodulehe hooldamine

WordPress areneb pidevalt uute funktsioonide ja turvatäiendustega. Kodulehe värskena hoidmine on üks parimaid viise turvalisuse ja veebilehe tõrgeteta töötamise tagamiseks. Kuna WordPress on maailma kõige laialdasemalt kasutatav sisuhaldustarkvara, on see ka populaarne sihtmärk rünnakuteks.

Statistika näitab, et 8% WordPressi veebilehtedest häkitakse nõrkade paroolide kaudu. Seetõttu on oluline kasutada võimalikult keerulisi paroole, et veebileht ei oleks haavatav. Sucuri raporti kohaselt kasutasid 56% nakatunud WordPressi veebilehtedest aegunud tarkvara.

WordFence’i andmetel tehti 2020. aastal üle 90 miljardi pahatahtliku sisselogimiskatse, mis tulid enam kui 5 miljonilt unikaalselt IP-aadressilt kiirusega 2800 rünnakut sekundis ja olid suunatud WordPressile.

Google paneb iga päev karantiini umbes 10 000 kahtlast veebilehte.

Kõikidest WordPressi kodulehtedest ca 49% kasutavad aegunud tarkvara ja on seega ründajatele heaks sihtmärgiks.

Võib olla üllatav, et Panama paberite leke, mille käigus kasutati ära 4,8 miljonit e-posti, oli tingitud WordPressi mooduli haavatavusest.

Vaatamata oma heale kasutusmugavusele, vajab ka WordPress järjepidevat hooldust, et püsida stabiilse ja turvalisena.

Kas kodulehte peab tõesti hooldama?

Tihti arvatakse, et väikese liiklusega kodulehte keegi ründama ei tule, kuid tegelikult ei ole vahet, kas sa oled suur või väike tegija. Rünnakud on automatiseeritud ning ei vaata veebilehe suurust. Kui su veebileht on otsingumootorite poolt indekseeritud, siis ka seda rünnatakse pidevalt. Su veebileht on kättesaadav nii su klientidele kui ka häkkeritele.

Lehe aegumisel ei pruugigi alguses aru saada, et midagi katki oleks. Funktsionaalsus on alles ning koduleht esialgu töökorras. Sellest, kas leht on aegunud või mitte, saabki esialgu aru ainult kodulehe haldusliidesest, mida külastaja ei näe. Turvaaugud ise ei mõjuta lehe toimimist, aga see lihtsustab su veebilehele ligipääsu, mille tulemusena su leht võidakse kaaperdada või lõhkuda. Kui see on juhtunud, siis ongi juba hilja. Siis on vaja leida spetsialist, kes lehe korda teeks ning olenevalt ründe suurusest võib see mõjutada ka oluliselt su ettevõtte käivet. Näiteks ei saa sa e-poe kaaperdamise tõttu oma tooteid müüa ning siis tekib juba ka otsene rahaline kaotus.

Viimasel ajal on sagenenud ka meie poole pöördumised, et koduleht on pahavaraga nakatunud. Peamisteks põhjusteks saab siinkohal välja tuua aegunud WordPressi tarkvara või mooduli ja liiga nõrga parooli kasutamise ning tulemüüri puudumise. Kuid kõiki neid turvariske saab ennetada.

Enne kodulehe hooldama hakkamist tuleks teha kodulehest ja andmebaasist kindlasti varukoopia. Seejärel saab hakata tegelema uuendustega. WordPressi tarkvara tuleks uuendada vähemalt kord kvartalis ja mooduleid esimesel võimalusel pärast uue versiooni ilmumist, sest uued versioonid parandavad tavaliselt turvaprobleeme. Kriitilised on siinkohal just esimesed 24 tundi, sest häkkerid vaatavad pärast mõne turvaaugu parandamist järgi, mida ja kus parandati ning hakkavad seepeale neid turvaauke ründama veebilehtedel, kus on veel vana mooduli versioon peal. Aegunud moodulid on kõige suurem turvarisk.

Uuenduste käigus võib tekkida erinevate komponentide vahel teinekord ka konflikte. Näiteks mõni moodul ei ühildu kujunduse teemaga ja võib teha lehe katki. Seepärast olekski hea jätta kodulehe hooldamine spetsialisti hooleks, et leida tekkinud probleemidele lahendused.

Millest koosneb kodulehe hooldusteenus?

Hooldusteenus sisaldab:

  • Regulaarset varukoopiate tegemist
  • Tarkvara värskendusi
  • Tulemüüri seadistamist
  • Igakuist või kvartaalset aruannet

Kui satud siiski oma veebilehega rünnaku alla, siis taastame su kodulehe TASUTA!

WordPressi hooldamisel on 50+ olulisest nõuandest ja tavast koosnev kontrollnimekiri, mida tuleks jälgida.

Kui sa perioodilist hooldust ei soovi, saad tellida ka ühekordse veebilehe hoolduse. Sellisel juhul kirjuta meile ning saadame sulle hinnapakkumise, sest veebilehed on väga erinevad ja kõik oleneb sellest, kui kaua on veebileht hooldamata olnud.

Telli koduleht

Põhimõtteliselt on sul kodulehe hooldamisega võimalik ka ise hakkama saada, kui omad piisavalt teadmisi ja aega, et sellega tegeleda, kuid sellega peab järjepidevalt tegelema. Esialgu võivad ka teadmised vajaka jääda ning siis on kõige mugavam usaldada kodulehe hooldus meie kätte.

Soovin tellida:

6 + 8 =

„Kui sulle ei tule kodulehe hoolduse kohta iga kuu arvet, siis ilmselt keegi ka ei hoolda su veebi.“